Блог

5 симптомів обсесивно-компульсивного розладу (ОКР)

Нав'язливі думки, ірраціональні страхи, дивні ритуали - певною мірою це властиво багатьом із нас. Як зрозуміти, чи не виходить це далеко за межі здорової поведінки і чи не час звертатися за допомогою до фахівця?

Жити з обсесивно-компульсивним розладом (ОКР) нелегко. При цьому захворюванні з'являються нав'язливі думки, що викликають сильну тривогу. Щоб позбутися тривоги, людина, що страждає ОКР, часто змушена робити певні ритуали.

У класифікації психічних захворювань ОКР відносять до тривожних розладів, а тривога знайома практично кожному. Але це зовсім не означає, що будь-яка здорова людина розуміє, що доводиться відчувати тому, хто страждає на ОКР. Головні болі теж знайомі кожному, але це не означає, що ми всі знаємо, що відчувають ті, хто страждає на мігрень.

Симптоми ОКР можуть заважати людині нормально працювати, жити і вибудовувати відносини з іншими.

«Мозок влаштований так, що завжди попереджає нас про небезпеки, які загрожують виживанню. Але у хворих на ОКР ця система мозку працює неправильно. В результаті їх часто захльостує справжнє «цунамі» неприємних переживань і вони не здатні зосередитися ні на чому іншому», - пояснює психолог Стівен Філіпсон, клінічний директор Центру когнітивно-поведінкової психотерапії в Нью-Йорку.

1. Вони торгуються із самими собою.

Страждаючі ОКР часто впевнені, що, якщо вони ще раз перевірять плиту або пошукають в інтернеті симптоми хвороби, на яку вони нібито страждають, то нарешті зможуть заспокоїтися. Але ОКР найчастіше оманлива.
«У мозку виникають біохімічні асоціації з об'єктом страху. Повторення нав'язливих ритуалів ще більше переконує мозок, що небезпека дійсно реальна, і тим самим замикається порочне коло».

2. Вони відчувають нав'язливу потребу виконувати певні ритуали.

Ви б погодилися перестати виконувати звичні ритуали (наприклад, не перевіряти по 20 раз на день, замкнені чи вхідні двері), якби Вам заплатили 10 $ або 100 $ або іншу досить значиму для Вас суму? Якщо Вашу тривогу так легко «підкупити», то, швидше за все, Ви просто сильніше звичайного боїтеся грабіжників, але у Вас немає ОКР.

Для людини, яка страждає на цей розлад, виконання ритуалів здається питанням життя і смерті, а виживання навряд чи можна оцінити грошима.

3. Їх дуже важко переконати, що страхи необгрунтовані.

Тим, хто страждає на ОКР, знайома словесна конструкція «Так, але ...» ( «Так, останні три аналізи показали, що тієї чи іншої хвороби у мене немає, але звідки я знаю, що в лабораторії не переплутали зразки?»).
Оскільки рідко можливо бути в чомусь абсолютно впевненим, ніякі переконання не допомагають хворому подолати ці думки, і він продовжує мучитися тривогою.

4. Вони зазвичай пам'ятають, коли почалися симптоми.

«Не всі хворі на ОКР можуть точно сказати, коли вперше проявився цей розлад, але більшість все ж пам'ятає», - каже Філіпсон. Спочатку виникає просто безпричинна тривога, яка потім оформляється в більш конкретний страх - наприклад, що Ви, готуючи вечерю, раптом вдарите когось ножем. Для більшості людей подібні переживання проходять без наслідків. Але ті, хто страждає на ОКР, немов падають у прірву.

«У такі моменти паніка укладає союз із певною ідеєю. І розірвати його нелегко, як і будь-який нещасний шлюб», - каже Філіпсон.

5. Їх поглинає тривога.

Майже всі страхи, які мучать хворих на ОКР, мають під собою певні підстави. Пожежі і правда трапляються, і на руках дійсно повно бактерій. Вся справа в інтенсивності страху.

Якщо Ви здатні нормально жити, не зважаючи на постійну невизначеність, пов'язану із цими факторами ризику, у Вас, швидше за все, немає ОКР (або дуже легкий випадок). Проблеми починаються, коли тривога Вас повністю поглинає, заважаючи нормально функціонувати.

Якщо хворий боїться забруднення, першою вправою для нього буде доторкнутися до ручки двері і не помити після цього руки.

 

На щастя, ОКР можна коригувати. Важливу роль в терапії грають ліки, включаючи деякі види антидепресантів, але не менш ефективна і психотерапія - особливо когнітивно-поведінкова терапія (КПТ).

В рамках КПТ існує ефективний метод лікування ОКР - так звана експозиція із запобіганням реакцій. В ході лікування пацієнта під наглядом терапевта спеціально ставлять в ситуації, що викликають все більший страх, при цьому йому потрібно не піддаватися бажанню здійснити звичний ритуал.

Наприклад, якщо хворий боїться забруднення і постійно миє руки, першою вправою для нього буде доторкнутися до дверної ручки і не помити після цього руки. У наступних вправах здається небезпека посилюється - наприклад, потрібно буде торкатися до поручня в автобусі, потім до крана в громадському туалеті і так далі. В результаті страх поступово починає слабшати.

0 Комментариев
Добавить комментарий

Plain text

  • HTML-теги не обрабатываются и показываются как обычный текст
  • Адреса страниц и электронной почты автоматически преобразуются в ссылки.
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.