Блог

7 факторів ризику. Як зробити так, аби Ваш артеріальний тиск завжди був у нормі.

Що ж за день-то сьогодні такий! Ви втомилися. Голова болить, робити нічого не хочеться, лягти би так і забутися. Хоча який тут сон? Прокидаєтеся по п'ять разів на ніч ... Атмосферні бурі? Хех.. Цілком можливо, що у Вас усередині оселився тихий вбивця - гіпертонія.

У нас дві новини - погана і хороша. Почнемо, ясна річ, із поганої. Чи знаєте Ви, який у Вас тиск? Ну добре, немає тиску - так немає. А хоча б уявляєте, яким він повинен бути у Вашому віці, при Вашому зрості та вазі? Ні? На жаль, стверджує дослідження Blood Pressure Association (Великобританія), таких, як Ви, більшість: 74% людей цих показників не знають і не починають займатися здоров'ям, поки не дійдуть до критичної точки. 

Хоча варто було б. Ускладнення, які з’явилися на тлі підвищеного артеріального тиску (гіпертонії), - ішемічна хвороба серця та інсульти - за своїм убивчим ефектом перевершують той же СНІД або рак. Тільки за той час, поки Ви читали цю замітку - від заголовка до цього рядка, - в світі від гіпертонії померло 64 людини. Згідно зі звітом Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), щорічно гіпертонія вбиває близько 17 млн чоловік, а до 2030 року ця цифра збільшиться ще майже на 7 млн.

Якщо думаєте, що знаходитеся поза зоною ризику, ми Вас засмутимо: гіпертонія може проявитися в будь-якому віці. МОЗ України, наприклад, повідомляє, що на гіпертонію в тій чи іншій формі страждають 40% наших дорослих співвітчизників (старше 18 років) і до 60% людей старших за 65 років. Причому до 50 років хронічний підвищений тиск частіше з'являється у чоловіків, після 50 - у жінок. 

ВООЗ називає основні причини гіпертонії: неправильне харчування, відсутність фізичних навантажень, підвищений рівень глюкози і вміст жирів в крові. Додайте до цього хронічну перевтому, стрес, куріння та інші атрибути сучасного життя. Страхітливий коктейль виходить…

А тепер хороша новина. Ці причини гіпертонії той же ВООЗ відносить до «проміжних факторів ризику». По-перше, вони не завжди приведуть до інсульту, по-друге, саме у Ваших силах зробити так, щоб їх усунути і знизити ризик захворювання гіпертонією до мінімуму.

 

1. ПОЗБАВТЕСЯ ЗАЙВОЇ ВАГИ!

У товстуна судини забиті поганим холестерином, але це ще не все. Великому тілу потрібно більше крові, щоб насичувати весь цей жир киснем. А судинна система тут тієї ж пропускної здатності, що і у нормальної людини. Ось тому вона і відчуває підвищені навантаження. 

Товстунові взагалі не позаздриш. «При підвищеній вазі дуже часто спостерігається ряд метаболічних порушень, які призводять до цукрового діабету, змін ліпідних показників крові, непереносимості глюкози. В окремих випадках - до порушення проникності судинної стінки, перш за все в дрібних судинах, особливо в нирках. Через це нирки починають фільтрувати те, що не потрібно, а те, що потрібно, фільтрувати перестають», - лякає кардіолог медичного центру «ОкКлінік», Кізім Світлана Володимирівна.

ПОРАДА: Дотримуйся дієти. Менше жирів тваринного походження і більше овочів, що містять глутамінової кислоти (морква, буряк, кукурудза, помідори) - вона розслаблює стінки артерій і сприяє кращому протоку крові. І буде Вам щастя 

Отже, таким чином Ви знизите ризик гіпертонії на цілих 13%!

 

2. СКАЖІТЬ СОЛІ: «НІ»!

Сіль затримує в організмі воду: збільшується об'єм циркулюючої крові, підвищується тиск. Рекомендована норма для людей у віці від 17 до 45-50 років - 1,5 г «білої отрути» на день, а після 50 років - 1,2-1,3 г. Переходьте на дієтичну сіль із пониженим вмістом натрію - смак той ж, а з’їсти можна цілих 2 г на день. І спробуйте солити їжу не під час приготування, а прямо в тарілці. Неясно чому, але при такому сценарії смак солі відчувається яскравіше, навіть при її менших обсягах.

ПОРАДА: Більше 80% усієї солі, яку Ви поглинаєте, - це оброблені продукти (напівфабрикати, ковбаса та ін.), Консерви, сир. Переходьте на здорове харчування та соліть усе самі. Інший варіант - уважно читайте етикетки. Вміст натрію у звичайних продуктах (в'ялену таранку не беремо) не повинен перевищувати 120 мг на 100 г.

Отже, таким чином Ви знизите ризик гіпертонії іще на 13%!

 

3. КИНЬТЕ СИГАРЕТУ!

Інший кардіолог медичного центру «ОкКлінік» Прокопенко Євгеній Віталійович: «Я б сказав, що куріння - це один з перших факторів ризику при гіпертонії. Нікотинові смоли руйнують внутрішній шар судин - ендотелій, в результаті утворюються тромби. До того ж куріння призводить до порушення вироблення речовин, які забезпечують нормальну реакцію судинної стінки при змінюванні об’єму. Нормальна судина реагує розслабленням, якщо Ви туди пустили більше крові. «Прокурені» ж судини не вміють швидко розслаблятися і звужуватися, і вся серцево-судинна система йде шкереберть».

ПОРАДА: Киньте сигарету – це без варіантів. І не пийте більше двох-трьох чашок еспресо на день. Кава - іще те навантаження на судини, до того ж вона виводить з організму кальцій, який потрібен для нормальної роботи серця. Замініть четвертий еспресо літром молока на день.

Отже, Ви отримаєте зниження ризику гіпертонії на додаткові 12%!

 

4. БЕРІТЬ ЖИРНЕНЬКЕ!

Тодорюк Людмила Андріївна, іще один лікар-кардіолог медичного центру «ОкКлінік», повідомляє: «В ідеалі потрібно їсти рибу 3-4 рази на тиждень - ось це буде по-справжньому корисно. Поліненасичені жирні кислоти, що містяться в рибі, допомагають збільшити вміст корисного холестерину в крові». Крім того, наші улюблені кислоти не дозволяють тромбоцитам злипатися в грудки, а стінкам судин - запалюватися. Потрібні ще аргументи?

ПОРАДА: Більше омега-3 жирних кислот в червоній рибі. Але, якщо лосось мене дістав, заміни рибний вечерю 25 г фундука - горішки-то у тебе знайдуться?

Результат: іще мінус 11% ризику захворіти на гіпертонію.

 

5. ЇЖТЕ КАЛИЙ!

Цей мінеральний елемент необхідний для генерації та проведення серцевого імпульсу. Більш того, він допомагає організму виводити зайву сіль (адже все-таки Ви не відмовилися від ковбаси, як ми просили?) і робить судини більш стійкими до впливу судинозвужуючих гормонів.

ПОРАДА: Калій Ви можете знайти в бананах, куразі, горіхах і родзинках. Причому денна норма здорової людини - всього 2-3 горіхи або 2-3 сушених абрикоси. Якщо з'їсте більше, нічого страшного, а от менше їсти не треба.

ВИГОДА: Зниження ризику гіпертонії іще на 12%!

 

6. ПОТІЙТЕ!

Любов Василівна Міцкевич, лікар-кардіолог МЦ «ОкКлінік»: «Фізичні вправи дозволяють контролювати м'язовий і судинний тонус, тренують вегетативну систему, привчають судини до навантажень. Рекомендований режим - велика частина днів, тобто не менше 4 разів на тиждень. Тривалість тренування - не менше 40 хвилин, навантаження дозування. Ми рекомендуємо займатися на бігових доріжках, велоергометрія. Все-таки тренування серцево-судинної системи - це не бодібілдинг зі штангами, а біг, плавання або велосипед».

ПОРАДА: Якщо під час тренувань у Вас починає боліти голова, то це точна ознака того, що пора закінчувати, і сигнал до того, щоб перевірити тиск.

Отже, Ви зменшуєте ризик гіпертонії ще на 11%!

 

7. ЦІНУЙТЕ МІНЕРАЛИ!

Зі шматка магнію від блоку циліндрів двигуна «Запорожця» можна було зробити відмінну новорічну бомбочку, яка могла відірвати пальці на руці. Краще споживайте магній - він підсилює серце, запобігає утворенню тромбів і розширює артерії. 300 мг на день цілком вистачає нормальній людині, але якщо Ви у стресі - збільшуйте дозу до 400 мг.

ПОРАДА від «ОкКлінік»: 75 г шпинату або 25 г мигдалю - і все, Ви у денній нормі.

І отримуєте зниження ризику гіпертонії на додаткові 7%!

А ЯК ЩОДО ЦИФРОВИХ ЗНАЧЕНЬ?

120/80 - НОРМА В 20-40 РОКІВ
135/90 - НОРМА В 40-60 РОКІВ
140/90 - ГІПЕРТОНІЯ ЛЕГКОГО СТУПЕНЯ
160/110 - ВАЖКА ГІПЕРТОНІЯ

Перше число - це систолічний артеріальний тиск, коли серце стискається і виштовхує кров в артерії.
Друге число - діастолічний тиск, ситуація в артеріях у момент розслаблення серцевого м'яза.

Якщо у Вас є якісь запитання або скарги щодо Вашого артеріального тиску - не варто відкладати похід до лікаря!
У медичному центрі "Ок!Клінік+" консультативний прийом ведуть високо кваліфіковані лікарі-кардіологи, які мають багато років досвіду щоденної роботи у стаціонарі та амбулаторно. А, можливо, Ви підійдете і для безкоштовної програми лікування!
Для запису на прийом використовуйте
он-лайн форму або дзвоніть на безкоштовний номер 0800-211-298 або міський (044)564-66-82

 

 

0 Комментариев
Добавить комментарий

Plain text

  • HTML-теги не обрабатываются и показываются как обычный текст
  • Адреса страниц и электронной почты автоматически преобразуются в ссылки.
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.