Блог

Хропете ночами? Це привід схуднути і відмовитися від куріння

Аж до середини минулого століття розкотисте хропіння вважалося ознакою відмінного здоров'я. Потім стало зрозуміло - це серйозна проблема.

Розбиті серця

Не так давно британські психологи підрахували: хропіння одного з подружжя є причиною 6-12% розлучень. Сам той, хто хропе, себе не чує, зате його близькі змушені перевертатися з боку на бік, намагаючись заснути під рулади, які за рівнем шуму часом можна порівняти з роботою пневматичного дриля.

Свердління стіни супроводжується звуком потужністю 70-90 дБ, гучність людського хропіння може коливатися від 20 до 85 дБ. Не дивно, що дружина (а хропуть в 60% випадків чоловіки) змушена, якщо не бігти в ЗАГС із заявою про розлучення, то «переїжджати» на інше ліжко. Втім, проблема не тільки в тому, що розкотисті звуки заважають оточуючим.
Щоб процес дихання проходив нормально, м'язи піднебіння, глотки та язика повинні бути в тонусі. Варто їм ослабнути - і дихальні шляхи звужуються, а тканини носоглотки починають вібрувати під час вдиху. Через це і з'являється специфічний звук.

Тонус носоглотки, як правило, знижується з віком. Серед людей, старших за 30 років, хропе кожен п'ятий, а серед тих, кому виповнилося 65, - кожен другий. М'язи помітно слабшають через прийом на ніч алкоголю або через сильну втому. Ми нерідко починаємо хропіти під час застуди, коли повітря з труднощами проходить через ніс.

Якщо проблеми з диханням уві сні виникають лише періодично, турбуватися нема про що. А ось якщо людина стала «виводити трелі» щоночі, це привід звернутися до лікаря. Постійне хропіння може вказувати на викривлення носової перегородки, розростання аденоїдів або носових поліпів. А також сигналізувати про проблеми з щитовидною залозою. Коли вона виробляє недостатньо гормонів, у людини виникають набряки, в тому числі в області гортані - через це повітря погано проходить через дихальні шляхи. Але самий неприємний варіант - коли хропіння стає передвісником або першим симптомом обструктивного апное уві сні.

Так називають зупинки дихання, які виникають, коли дихальні шляхи змикаються настільки, що не пропускають повітря до легень. В результаті організм відчуває нестачу кисню, і через це страждають всі без винятку органи і тканини. Під особливо сильний удар потрапляє серцево-судинна система. Хропіння із зупинками дихання - прямий шлях до підвищення тиску, аритмії, воно значно збільшує ризик інсульту та ішемічної хвороби серця. Інші ускладнення кисневого голодування - зниження потенції та погіршення пам'яті. Тому, якщо близькі кажуть, що людина голосно хропе, потім затихає і потім знову різко починає хропти, відмахуватися від їхніх скарг ні в якому разі не можна.

До речі, це один з небагатьох випадків, коли можна здогадатися самотужки про наявність проблеми. Щоб після зупинки дихання відновилося, організм повинен вийти з фази глибокого сну. Завдяки цьому робота м'язів носоглотки активізується, і зробити вдих стає простіше. Однак постійні пробудження призводять до того, що людина як слід не висипається. Вранці вона відчуває себе втомленою і розбитою, вдень її долає сонливість, а іноді й головний біль. Якщо у вас є такі нездужання, без зволікання звертайтеся до лікаря!

Секрети нічної тиші

Щороку в світі з'являються нові винаходи, покликані полегшити або усунути хропіння. Деякі з них вельми оригінальні. Наприклад, розроблений в Японії милий плюшевий ведмедик-робот: його кладуть під голову замість подушки, і, коли людина починає хропіти, іграшка м'яко рухає його голову, допоки звуки не припиняться. Або - більш жорсткий варіант - електрошокові наручники, дають невеликий розряд струму у відповідь на видаваний шум. Втім, такі інновації - в більшості випадків лише маркетинговий хід, адже основні методи лікування хропіння з'явилися вже досить давно.

М'ячик між лопаток

Найчастіше люди хропуть, коли сплять на спині, так що позбутися нічних трелей можна, просто змінивши положення. Щоб цього домогтися, треба пришити до спинки піжами невелику кишеньку і перед сном покласти туди тенісний м'ячик. Якщо Ви будете перевертатися на спину, він буде заважати, і Ви відразу ж ляжете на бік. Спочатку м'ячик викликає сильний дискомфорт, і людина може погано висипатися. Але з часом виробляється стійкий рефлекс: спати на спині не можна, і люди перестають це робити, навіть і без м'ячика.

Корисні вправи

Щоб позбутися хропіння, кожен день потрібно виконувати ряд нехитрих вправ. Відкрийте рот і висуньте язик вперед і вниз наскільки зможете (такі ж рухи ми робимо, коли показуємо лікарю хворе горло). Затримайтеся в такому положенні пару секунд, приберіть язик. Повторити потрібно 30 разів, виконувати - два рази на день. Інша вправа: візьміться рукою за підборіддя і з натиском рухайте щелепу вперед і назад. Робити це потрібно також по тридцять разів двічі на день.

Такі рухи тренують м'язи язика і нижньої щелепи, посилюючи їх тонус. Іще дві вправи необхідні для того, щоб зміцнити гортань. Напружуйте м'язи глотки і м'якого піднебіння і скажіть звук «і». Повторюйте по 30 разів двічі на день. А безпосередньо перед сном з силою затисніть між зубами дерев'яну паличку (можна пластикову) і утримуйте її протягом 3-5 хвилин.
Ефект від таких занять зазвичай настає через 3-4 тижні після початку, так що доведеться запастися терпінням. Але це того варто: у багатьох випадках тренування дає дійсно непоганий результат.

Краплі в ніс

В аптеках зараз продаються спеціальні засоби від хропіння, їх можна капати в ніс або полоскати ними горло. Такі краплі, спреї і розчини покликані тонізувати тканину носоглотки. Застосовуючи їх на ніч, можна зменшити силу і гучність хропіння, а часом і уникнути його. Крім усунення хропіння, багато з таких засобів зменшують сухість у роті під час сну (для того, хто хропе, це звична неприємність), першіння, запалення в носоглотці.

«Соска» в роті

Щоб позбутися хропіння, можна також застосовувати спеціальні внутрішньоротові пристрої. Один  з них на вигляд нагадує дитячу соску, але там, де у соски знаходиться гумова частина, у пристрої - незвичайна увігнута «пелюстка». Під час сну вона дратує рецептори язика і глотки, завдяки чому тканини піднебіння залишаються в тонусі і менше вібрують від час вдиху.

Інший варіант внутрішньоротового пристрою - своєрідна капа, схожа на ті, що надягають боксери перед боєм. Вона зміщує нижню щелепу вперед, завдяки цьому дихальні шляхи трохи розширюються і хропіння зменшується.

І «Соски», й капа коштують немало. А у вартість капи входить ще й не тільки сам пристрій, а і робота лікаря - без фахівця виготовити виріб, який підходить саме Вам, неможливо. Крім високої ціни, є і ще одна проблема: заснути з чужорідним тілом в роті непросто, тому звикає до «сосок» і капам не кожен.

Ще один привід схуднути

У всіх перерахованих методів є спільний недолік: вони майже не діють на повних людей. А тим часом до хропіння часто призводить саме ожиріння. Жир, який відкладається в області шиї, тисне на дихальні шляхи. Вони звужуються, і повітря через них проходить з великими труднощами. Повним людям з хропінням і зупинками дихання лікарі зазвичай рекомендують вдатися до СИПАП-терапії. Щоночі їм необхідно спати в спеціальній масці, в яку подається струмінь повітря. Так як він йде під тиском, дихальні шляхи розширюються без будь-яких зусиль з боку людини. Ця методика ефективна для всіх, але спати в масці ще більш незручно, ніж, наприклад, з капою.

Тому, в першу чергу людям із зайвою вагою і важким хропінням, потрібно худнути. Досить зменшити вагу всього на 10%, щоб зникла половина проблем з диханням.
Всім, хто хропе, необхідно також відмовитися від куріння. Ті, у кого є ця залежність, навіть під час неспання відчувають кисневе голодування. А глотка у них часто буває запалена - це призводить до її додаткового звуження і підвищує ризик хропіння.

Якщо у Вас чи Ваших рідних турбує нічне хропіння - наші лікарі із радістю проконсультують Вас, як упоратися з цією недугою. Для запису на прийом використовуйте он-лайн форму або дзвоніть на безкоштовний номер 0 800 211 298. 

 

 

0 Комментариев
Добавить комментарий

Plain text

  • HTML-теги не обрабатываются и показываются как обычный текст
  • Адреса страниц и электронной почты автоматически преобразуются в ссылки.
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.