Блог

Як знизити рівень холестерину

Звідки в організмі холестерин? Чи шкідливий він або корисний? Яким чином із ним боротись і чи варто це робити?

Холестерин для нашого організму є необхідним. Без нього неможливо будувати нові клітин й оболонки нервів або виробляти гормони. Але його надлишок – надто серйозний ризик серцево-судинних захворювань.

Наша печінка виробляє увесь необхідний для організму холестерин. Але ми також отримуємо холестерин разом із їжею: його можна отримати з молока, яєць, м’яса – загалом, із продуктів тваринного походження. Також ми отримуємо його від вживання цукру, транс-жирів, насичених жирів, які містяться у багатьох оброблених продуктах, таких як торти, печиво, тістечка, масло, морозиво, заморожена піца, ковбаси, сосиски. З часом додатковий холестерин накопичується в організмі  і починає завдавати йому шкоди. 

 

Як холестерин шкодить організму?

Надлишок холестерину циркулює в крові та накопичується на стінках артерій. В результаті, артерії втрачають еластичність, стають твердими і звужуються – це і є атеросклерозом. Але основна проблема криється в тому, що такі зміни блокують проходження крові судинами.

Як результат - кров не насичена достатньою кількістю кисню, а органи не можуть працювати так, як вони повинні. Наприклад, якщо серцю не вистачає крові та кисню, у людини буде біль у грудях. А якщо холестерин перекрив судину і кровопостачання до частини серця буде повністю відрізане, у людини трапиться серцевий напад.

 

Чи завжди холестерин шкідливий?

Необхідно зазначити, що холестерин поділяють на «хороший» та «поганий».

Існують дві основні форми холестерину: ліпопротеїни низької щільності або ЛПНЩ, також відомі як "поганий" холестерин, а також ліпопротеїни високої щільності або ЛПВЩ, які також називають "хорошим" холестерином. ЛПНЩ - «поганий холестерин» - є основним джерелом, що закупорює артерії, утворюючи атеросклеротичні бляшки. ЛПВЩ - «хороший холестерин», - навпаки ж, працює для очищення судин, і заважає «поганим холестеринам» накопичуватися в організмі.

На додаток, до ЛПНЩ і ЛПВЩ є ще один вид жиру в крові, що називається тригліцеридами. Дослідження показують, що високий рівень тригліцеридів, як і високий рівень ЛПНЩ, також спричиняє і захворювання серця.

 

Чи відчуває людина, коли рівень холестерину стає надто високим і може призвести до інфаркту?

Високий рівень холестерину не має симптомів. Ви можете навіть не здогадуватися про те, що маєте критично високі рівні холестерину. Саме тому необхідно визначати його рівень.

Якщо рівень холестерину крові в людини стає занадто високим, то і ризик серцерво-судинних захворювань в неї збільшується, а зниження рівня холестерину, відповідно, знизить ризик розвитку серцево-судинних захворювань. У випадку, коли людина вже має захворювання серця, то зниження холестерину може знизити її шанс повторного серцевого нападу, інсульту або смерті від серцево-судинних захворювань.

 

Коли почати контроль рівня холестерину?

Якщо Вам більше 20 років - Ваш лікар повинен вимірювати Ваш рівень холестерину щонайменше один раз на п'ять років. Все, що потрібно для цього - це простий аналіз крові, який називається ліпідним профілем. Тест покаже вам:

 • Загальний рівень холестерину
 • Рівень ЛПНЩ «поганих холестеринів»
 • Рівень ЛПВЩ «хороших холестеринів»
 • Рівень тригліцеридів

Дані цифри допоможуть визначити не тільки Ваш ризик серцево-судинних захворювань, але й підібрати найкращі варіанти його зниження. Наприклад, рівень ЛПНЩ вище 4,5 ммоль/л вважається дуже високим, і Ваш лікар, імовірно, поговорить з Вами про прийом ліків для його зниження. Якщо ж рівень ЛПВЩ вище, ніж 1 ммоль/л,  тоді  Ваш ризик серцевих захворювань знижується. Метою лікування є зниження рівня ЛПНЩ і підвищення рівня ЛПВЩ.

Варто пам'ятати, що рівень холестерину - це лише частина картини стану Вашого здоров’я. Лікар буде враховувати Ваш вік, артеріальний тиск, історію куріння та використання ліків від артеріального тиску. Всі ці речі, плюс наявність чи відсутність у Вас захворювання серця, дадуть повне уявлення про Ваш шанс на серйозні проблеми протягом наступних 10 років. З цією картиною Ваш лікар розробить разом із Вами подальшу стратегію зниження ризику. Така стратегія може включати зниження рівня холестерину з дієтою і, можливо, з ліками.

 

Чи можна досягти нормального рівня і від чого залежить рівень холестерину у крові?

Багато речей може вплинути на рівень холестерину. Вони включають наступне. 

Вага. Надмірна вага, сама по собі, є фактором ризику серцево-судинних захворювань. Це також може підвищити рівень холестерину. Втрата ваги допоможе знизити рівень ЛПНЩ, загальний рівень холестерину та рівень тригліцеридів. У той же час, це може допомогти вам підвищити рівень ЛПВЩ.

 

Вік і стать. Коли організм починає старіти, рівень холестерину підвищується. До менопаузи жінки мають менший загальний рівень холестерину, ніж чоловіки. Однак, після менопаузи рівень ЛПНЩ у жінок зростає.

Спадковість. Наші гени частково визначають рівень холестерину в нашому організмі. Високий рівень холестерину в крові притаманний цілим  сім'ям.

 

Дієта. Зменшення кількості насичених жирів, транс-жирів та холестерину у Вашому раціоні можуть допомогти знизити рівень холестерину в крові. Харчування ж із надлишком  цукру та простих вуглеводів, продуктів, які містять транс-жири, тільки збільшує рівень  шкідливого холестерину.

 

Фізичні навантаження.  Регулярні вправи допоможуть знизити рівень холестерину ЛПНЩ та підвищувати рівень холестерину ЛПВЩ. Ви повинні намагатися виконувати  фізичні вправи протягом 30 хвилин щодня.

 

Медичні умови. Іноді захворювання може призвести до підвищення рівня холестерину. Прикладами є гіпотиреоз (зниження гормонів щитовидної залози), захворювання печінки та захворювання нирок.

Ліки. Деякі препарати, такі як стероїди та прогестини, можуть збільшити "поганий" холестерин і знизити "хороший" холестерин.

 

Які ж саме ліки використовуються для лікування високого рівня холестерину?

Холестерин-знижуючі ліки включають:

 • Статини
 • Ніацин
 • Фібрати

Знижуючі холестерин препарати найбільш ефективні у поєднанні з дієтою та фізичними вправами.

Статини

Статини блокують вироблення холестерину в печінці. Вони знижують рівень ЛПНЩ та тригліцеридів і можуть трохи підвищувати ЛПВЩ. Ці препарати є першою лінією лікування для більшості людей з високим вмістом холестерину. Вони пов'язані із меншим ризиком серцево-судинних захворювань, а для людей із серцевими захворюваннями статини зменшують ризик серцевих нападів у майбутньому. Побічні ефекти можуть включати кишкові проблеми, пошкодження печінки та, у деяких людей, м'язова біль чи слабкість. Якщо Ваш лікар призначає статини, Ви повинні обговорити із ним відсоток, на який Вам треба буде знизити рівень холестерину. Як правило, це від 30% до 50%.

Приклади статинів:

 • Розувастатин (Крестор, Роксера)
 • Симвастатин (Зокор, Вазиліп)
 • Аторвастатин ( Аторіс)

Ніацин

Ніацин - вітамін B-комплексу. Він знаходиться в їжі, а також існує у вигляді медичного препарату. Ніацин знижує рівень холестерину ЛПНЩ і підвищує рівень холестерину ЛПВЩ. Головними побічними ефектами є почервоніння, свербіж, поколювання та головний біль. Аспірин може зменшити багато з цих симптомів. Поговоріть зі своїм лікарем спочатку, перш ніж приймати аспірин. Дослідження показують, що, хоча ніацин і може покращити кількість холестерину, це не зменшує ризик серцево-судинних захворювань, особливо, якщо Ви вже приймаєте статини.

Секвестрант жовчних кислот

Ці препарати працюють всередині кишечника, де вони зв'язуються із жовччю та запобігають її повторній абсорбції до кровоносної системи. Жовч виробляється в значній мірі із холестерину, тому ці препарати працюють шляхом зменшення подачі до організму холестерину. Тоді знижується загальний рівень холестерину, а також холестерин ЛПНЩ. Найпоширенішими побічними ефектами є закреп, гази та розлади шлунку.

Прикладом секвестрантів жовчних кислот є:

 • Холестирамін
 • Колестипол

Фібрати

Фібрати знижують рівень тригліцеридів і можуть збільшити ЛПВЩ і знизити рівень ЛПНЩ. Вважається, що фібрати покращують розщеплення частинок, багатих на тригліцериди, і знижують секрецію певних жирів у крові.

Приклади фібратів:

 • Фенофібрат
 • Ліпофен
 • Ліпантил
 • Трайкор

Інгібітори поглинання холестерину

Прикладом є препарат Езетиміб, який знижує рівень ЛПНЩ, інгібуючи поглинання холестерину в кишечнику. Це може знизити загальний рівень холестерину, а також холестерин ЛПНЩ та підвищити рівень ЛПВЩ. Хоча езетиміб може знизити рівень холестерину ЛПНЩ, дослідження не виявили зниження ризику серцево-судинних захворювань.

Комбіновані препарати. Деякі пацієнти  з високим рівнем холестерину досягають найкращих результатів при поєднанні комбінованих препаратів. Це таблетки, які містять більше однієї діючої речовини для лікування захворювань холестеринового обміну, патологій тригліцеридів або навіть високого кров'яного тиску.

 

Які побічні ефекти у холестерин знижуючих  препаратів?

Побічний ефект, який може найбільше занепокоїти, - м'язові болі. Вони можуть бути ознакою небезпечного для життя стану. Якщо у Вас болі в м'язах, негайно зателефонуйте своєму лікарю.

Інші побічні ефекти препаратів, що знижують рівень холестерину, включають:

 • Порушення  функції печінки
 • Алергічна реакція (висипання шкіри)
 • Печія
 • Запаморочення
 • Біль у животі
 • Запор
 • Зниження сексуального бажання
 • Втрата пам'яті

 

Чи існують продукти харчування та інші ліки, яких слід уникати при застосуванні ліків, що знижують рівень холестерину?

Перш за все, Ви повинні повідомити свого лікаря про всі інші ліки, які Ви приймаєте, включаючи рослинні препарати та вітаміни, для визначення їх взаємодії з холестерин знижуючими препаратами. Окрім цього, не слід пити грейпфрутовий сік під час прийому даної групи препаратів. Це може перешкоджати здатності печінки метаболізувати, тобто чинити лікувальну дію та виводити з організму, ці ліки.

0 Комментариев
Добавить комментарий

Plain text

 • HTML-теги не обрабатываются и показываются как обычный текст
 • Адреса страниц и электронной почты автоматически преобразуются в ссылки.
 • Строки и параграфы переносятся автоматически.